دوشنبه , ژانویه 30 2023
خبر فوری

درباره ما!

گروه رسانه ای حال وش یک مجموعه خبری است که در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، و ایران فعالیت میکند، تمرکز این رسانه در بخش ایران بیشتر معطوف بر مسائل “اهل سنت و اقلیت های قومی-ملی” خواهد بود. و از آنجایی که برخی از دبیران ما شخصا برخوردهای تلخ ضد انسانی را تجربه کرده اند تلاش کرده ایم در فعالیتهای خود به مسائل حقوق بشر توجه ویژه ای داشته باشیم.

نخستین دلیلی که میتوان برای آغاز فعالیت حال وش عنوان کرد علاقه به فعالیت خبری دبیران آن است که بدنبال زمینه ای برای کار رسانه ای مستقل بوده اند. و در کنار آن احساس نیاز به فعالیت رسانه ای حرفه ای در حوزه بلوچستان و اهل سنت نکته مهم دیگری است که باعث اجرایی شدن این انگیزه فعالیتی شده است.
دومین دلیلی که انگیزه اصلی موسسین حال وش است نبود فعالیت غیر جانبدارانه در حوزه های کاری انتخاب شده ماست. متاسفانه اکثر گروه های رسانه ای در حوزه بلوچستان و اقلیتهای قومی-ملی و مذهبی را میتوان در دو گروه موافق و مخالف حاکمیت دسته بندی کرد. که به دلیل همین دسته بندی، تشخیص حقیقت از میان انبوه خبرهایی که در این حوزه ها منتشر میشود بسیار دشوار است. موضوعی که باعث شده است در فعالیتهای رسانه ای “بی طرفی” به عنوان اساسی ترین اصل خبرنگاری نادیده گرفته شود.

آگاه هستیم که دست یافتن به هدف ایده آل مان که همانا تحقق یک گروه خبری حرفه ای و معتبر هست کار بسیار دشواری است اما ما متعهد هستیم که تمام تلاشمان را برای رسیدن به این چشم انداز بکار بگیریم.

درباره haalvsh

پیشنهاد ما به شما

بازداشت ۶ نوجوان بلوچ توسط اطلاعات سپاه در ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، در زاهدان که وضعیت نگران کننده ای دارند به گزارش حال وش/ شش نوجوان بلوچ  که روز ۱۳ دی ماه  ۱۴۰۱، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در زاهدان بازداشت شده اند دروضعیت نگران کننده و بیخبری قرار دارند. هویت چهار تن از این نوجوان «یاسین کبدانی» فرزند غلامعلی، «بنیامین کوهکن»، «الیاس کوهکن»  هر دو فرزند حمیدرضا و‌ «محمددرویش نارویی» فرزند عبدالرحمن جملگی اهل و ساکن زاهدان احراز شده اند. به گفته یک منبع مطلع:« این نوجوانان به شدت تحت شکنجه برای اعترافات اجباری قرار گرفتند و با وجود پیگیریهای مکررخانوادههایشان تا کنون مسئولین قضایی و امنیتی هیچ گونه پاسخی به آنان نداده اند». در همین راستا و یک روز بعد از بازداشت این نوجوانان در ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، در ساعت ۲۱:۵۰ خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاهپاسداران فیلمی از اعترافات اجباری پخش کرد که در آن ویدیو دو نوجوان علیه خود اعترافاتی تحت عنوان تیراندازی به خودروهای گشتانتظامی در زاهدان را به خود نسبت دادند که این این منبع مطلع نفر اول را بنیامین کوهکن و نفر دوم را یاسین کبدانی عنوان میکند. گفتنی است خودرو و تلفن همراه پدر یاسین توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است. قابل ذکر است بدنبال اعتراضات اخیر در سیستان و بلوچستان تعداد زیادی از شهروندان و از جمله کودکان زیر ۱۸سال بدون دلیل و برخلاف روال قانونی بازداشت شده اند که از سرنوشت بسیاری اطلاعی در دست نیست.