سه‌شنبه , می 17 2022

انجام رسم دیرینه بلوچی “پتر” برای ایجاد صلح بین دو طایفه توسط یکی از سران طوایف جنوب بلوچستان

به گزارش خبرگزاری حال وش/ روز سه شنبه۲۳ فروردین ۱۴۰۱، حاجی کمال خان صلاح زهی یکی از سران طوایف جنوب استان در همراهی با تعدادی دیگر از خیراندیشان و افراد صلح طلب شهرستان سرباز، جهت پایان دادن به یک نزاع دیرینه بین دو طایفه در منطقه لاشار واقع در شهرستان نیکشهر اقدام به بست نشینی در محل زندگی این دو طایفه کرده است.

این سردار بلوچ با زنده کردن یک رسم قدیمی بلوچی به نام “پَتَر” که در آن “فرد خواهان صلح به منزل طرف نزاع رفته و در آنجا اقدام به بست نشینی میکند” از این دو طایفه خواسته است که به نزاع و درگیری ۲۰ ساله خود پایان بدهند.

بر اساس این گزارش دو طایفه از شهرستان لاشار و روستای هبودان از توابع شهرستان لاشار، نزدیک به ۲۰ سال است که با یکدیگر در حال اختلاف و درگیری های خونین هستند که در این مدت ۱۷ نفر از طرفین کشته شده اند.

آقای صلاح زهی در همراهی با یک هئیت صلح طلب، در این روستا با برپایی یک چادر اقدام به تحصن کرده است و خواهان صلح و پایان دادن به نزاع و درگیری فی ما بین آنها شده است.

لازم به ذکر است آقای خیلی الله بلوچی کنشگر جوان بلوچ، با تهیه گزارشی از برپایی این رسم دیرینه خاطر نشان کردند: برپایی رسم خیمه صلح و سازش (مراسم پتر) یک پیام برای تمام شهروندان سیستان و بلوچستان دارد که به درگیری های قومی و طایفه ای و کشتارهای بیگناهان پایان بدهند

رسم “پتر” یک رسم قدیمی و کهن در آداب و فرهنگ مردمان بلوچ است که طی آن افرادی خیرخواه با برگزاری تحصن در محل زندگی طرفین درگیر خواهان صلح و سازش میشوند.

کسانی که این رسم را اجراء می کنند تلاش میکنند با برگزاری تحصن به طرفین فشار بیآورند که با کنار گذاشتن اختلاف و درگیری فی ما بین بایکدیگر صلح و آتش بس بکنند.

معمولا این تحصن تا زمان بوجود آمدن صلح ادامه پیدا میکند و پس از برقراری جشن و شادی با صلح و سازیش به طرفین به پایان می رسد.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

تصادف یک دستگاه خودرو پژو با موتور سیکلت در محور اسپکه یک مصدوم برجا گذاشت

بر اثر تصادف یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴۰۵ با موتور سیکلت در محور اسپکه …