چهارشنبه , می 18 2022

مراسم خاکسپاری حاجی مهیم شه بخش توسط علما، ریش سفیدان و بزرگان طوایف و اهالی منطقه در زادگاهش قطار خنجک برگزار شد

حاجی مهیم شه بخش شخصیت بارز سیاسی بلوچ و یک از بزرگان طایفه اسماعیل زهی بعد از گذشت ۳۷ سال اقامت خارج از کشور نهایتا پیکرش به زادگاهش برده شد.

به گزارش خبرگزاری حال وش/ صبح امروز شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۰، پیکر حاجی مهیم شه بخش شخصیت برجسته سیاسی بلوچ و یکی از سران طایفه اسماعیل زهی (سمالزی) که دیروز در شهر کویته پاکستان در اثر گهولت سن و بیماری در گذشت بود با حضور علما، ریش سفیدان و بزرگان بلوچ به همراه مردم منطقه در زادگاه ایشان قطار خنجک در قبرستان خرنه به خاکسپرده شد.

پیکر حاجی مهیم شه بخش با تلاش و‌پیگیری ریش سفیدان طایفه اسماعیل زهی از مرز شهرستان خاش وارد کشور شده و توسط مردم و سران طوایف مورد استقبال قرار گرفته و برای انتقال به زادگاه اش جهت خاکسپاری همراهی شد.

لازم بذکر است، حاج مهیم شه بخش یکی از شخصیتهای بارز سیاسی بلوچ بوده که بعد از تحولات سیاسی کشور در ۱۳۵۷ به خاطر مخالفت با جمهوری اسلامی به صف مبارزان بلوچ پیوسته و در راستای فعالیتهای سیاسی خود توانسته است با متحد کردن طیف وسیعی از مبارزان و مخالفان بلوچ در آن زمان کمکهای بسیاری را به مبارزان و مخالفان سیاسی ارائه دهد.

گفته می شود حاج مهیم شه بخش یکی از شخصیتهای برجسته بلوچ مخالف جمهوری اسلامی بوده که در طی دوران ۳۷ ساله مهاجرت خود به پاکستان سختی های بسیاری را تجربه و پشت سر گذاشته و علیرغم تمام این سختی ها و خطرات امنیتی که‌ جان وی را تهدید می کرده است، حاضر به گرفتن امان نامه از جمهوری اسلامی نشده هر چند که بارها و به کرات از طرف جمهوری اسلامی دعوت به تامین و دریافت امان نامه شده بود اما او هرگز این پیشنهادات را نپذیرفته است و تا امروز که بر اثر بیماری و کهولت سن درگذشت.

شایان ذکر است حاج مهیم شه بخش در بین مخالفان بلوچ جمهوری اسلامی و بزرگان بلوچستان پاکستان که ۳۷ سال از عمر خود را در آن سرزمین با انواع سختیها و دوری از وطن سپری کرده به نیک نامی شهره و از جایگاه و احترام ویژه ای برخوردار بوده است. وی در مردم داری و مهمان نوازی و تکریم برادران بلوچ و بالاخص فعالان سیاسی زبانزد عام و خاص بوده است.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

خیابانهای ایرانشهر محل انباشت زباله و پسماندههای این شهر شده اند

اختصاصی/ انباشت زباله ها سبب نارضایتی مردم از وضعیت آزاردهنده خیابان‌های شهرستان ایرانشهر شده است. …