سه‌شنبه , می 17 2022

انتقاد مولوی عبدالحمید از تبعیض در «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»

به گزارش خبرگزاری حال وش/ به نقل از سنی آنلاین ، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰، در توئیتی از محرومیت مردم سیستان‌و بلوچستان از تشویق‌های طرح افزایش جمعیت انتقاد کرد و آن را بیانگر «بی‌توجهی مراکز تصمیم‌گیری» به سیستان‌و بلوچستان و «مجازات» مردم این استان دانست.

بر اساس این گزارش، در صفحۀ رسمی امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در توییتر آمده است: «ایجاد طرح‌های تشویقی برای افزایش جمعیت، سیاستی درست و قابل تحسین است، اما استثناکردن سیستان ‌و بلوچستان، محرومیت‌های تاریخی و بی‌توجهی مراکز تصمیم‌گیری را در مورد این خطه نشان می‌دهد و اشتباه بزرگی است.»

همچنین در ادامۀ این توئیت تصریح شده است: «چرا مردم این استان «سیستان‌وبلوچستان »به‌خاطر مناسب‌بودن نرخ باروری مورد مجازات قرار بگیرند.»

گفتنی است در یکی از بندهای دفترچۀ آزمون استخدامی ۱۴۰۰ آمده است که به ازای تاهل و دارابودن فرزند (۱۰ امتیاز) به متقاضی شرکت‌کننده تعلق می‌گیرد، اما مشروط به اینکه نرخ باروری محل تولد داوطلب بیش از ۲/۵ درصد نباشد.

همچنین در نشست روز یکشنبه، 15 اسفندماه سال جاری، در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با تصویب لایحه‌ای موافقت کردند که دولت را مکلف می‌کند به متولدین سال ۱۴۰۰ سهام اختصاص دهد، اما در این لایحه نیز استان‌های با نرخ باروری بالاتر از ۲/۵ درصد استثنا شده‌اند.

با توجه به استثناهای مذکور برخی استان‌های محروم کشور ازجمله استان سیستان‌وبلوچستان به علت بالابودن نرخ باروری از این امتیازات محروم می‌شوند.

این بندها و استثناهای تبعیض‌آمیز انتقاد شدید فعالان سیاسی و اجتماعی را به دنبال داشته است. معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد شدید از شرایط آزمون استخدامی ۱۴۰۰، آن را «مغایر با قانون جوانی جمعیت» و «بی‌مهری به استان‌های محروم» دانست.

دکتر عبدالقادر برآهویی، از نویسندگان و فعالان اجتماعی اهل‌سنت در سیستان‌وبلوچستان نیز در یادداشتی با عنوان «به غیر از قوچعلی و پسران»، این بند را «تبعیض آشکار» و «استثنای ناروا» توصیف کرد و نوشت: «دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اگر با همین فرمان به پیش بروند كه در دفترچه آزمون استخدامی ۱۴۰۰ نوشته شده، نه‌تنها امیدی به بهبود اوضاع در استان سیستان‌وبلوچستان نمی‌رود، كه باید منتظر وخیم‌ترشدن اوضاع هم باشیم.»

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

تصادف یک دستگاه خودرو پژو با موتور سیکلت در محور اسپکه یک مصدوم برجا گذاشت

بر اثر تصادف یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴۰۵ با موتور سیکلت در محور اسپکه …