سه‌شنبه , می 17 2022

سخنان دیروز مولوی عبدالحمیدامام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه

دخالت در امور مذهبی اهل‌سنت و عدم استفاده از شایستگان اهل‌سنت به این وحدت و اخوت ضربه وارد می‌کند و سبب ایجاد گلایه و نارضایتی در بین جامعه اهل‌سنت می‌شود و ما نمی‌خواهیم این نارضایتی وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری حال وش / دیروز جمعه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ، مولوی عبدالحمید تاکید کردند : دخالت در امور مذهبی اهل سنت و عدم استفاده از شایستگان به وحدت ضربه می زند و افزودند سخنان بنده از روی دلسوزی و خیرخواهی هستند که در راستای وحدت و امنیت پایدار بیان می‌کنم و ابراز امیدواری کردند رهبر ایران شخصاً خواسته‌های جامعه اهل‌سنت را مورد توجه قرار بدهند و به مشکلات این بخش از ملت ایران رسیدگی کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ، به حمله روسیه به اوکراین و کشتن مردم و تخریب اموال این کشور اشاره کردندو خواستار توقف حملات به مردم اوکراین شدند و گفتند حملۀ تمام‌عیار روسیه به اوکراین از حوادث تکان‌دهنده در این هفته بود. اوکراین کشوری استقلال‌یافته است که در همسایگی روسیه قرار دارد.

ایشان در ادامه افزودند: در عصر و زمانی که بشریت در عصر فناوری و علم و دانش و تمدن و گفتمان قرار دارد و به حقوق انسان‌ها و آزادی بشر می‌اندیشد و دوران جنگ و وحشی‌گری و کشتار را پشت سر گذاشته است، حمله به یک کشور و کشتار مردم آن اعم از نظامی و غیرنظامی با امکانات وسیع و سلاح‌های مخرّب بیانگر اقدامی ظالمانه و نهایت قساوت قلبی است.

خطیب جمعه زاهدان اظهار داشتند: چرا ملت‌ها و کشورها مشکلات خودشان را با گفتمان حل نمی‌کنند؟! ملت‌ها و دولت‌های بزرگ نباید به خودشان اجازه بدهند به ملت‌ها و کشورهای کوچک‌تر که توانایی لازم برای دفاع از خود را ندارند حمله کنند، بلکه اگر در جایی احساس مشکل و خطر می‌کنند بهترین راه این است که آن را از طریق مذاکره و گفتمان حل‌وفصل کنند.

ایشان تاکید کردند: جنگ و کشتار و حمله به کشورها در عصر حاضر هیچ جایگاه و پشتیبانی ندارد و هر دولت و کشوری که دست به چنین اقدامی بزند مورد سرزنش و ملامت قرار می‌گیرد و منزوی و متضرر می‌شود.

مولانا عبدالحمید تصریح کردند: از روسیه می‌خواهیم حمله به اوکراین را متوقف کند و دست از کشتن مردم و تخریب اموال و زندگی مردم این کشور بردارد و مسائل و مشکلات را با گفتمان حل کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به اوضاع مسلمانان هند، اظهار داشتند: هندوستان یکی از کشورهایی است که در گذشته از دموکراسی و آزادی کامل برخوردار بوده و مسلمان و غیرمسلمان در این کشور با مسالمت و آرامش زندگی کرده‌اند.

ایشان ادامه دادند: مسلمانان هند بر این کشور احسان دارند زیرا در مقابل استعمار انگلیس مبارزه کردند و همراه با هندوها هندوستان را از اشغال انگلیس آزاد کردند. اما متاسفانه اخیرا شنیده می‌شود که حکومت و دولت فعلی هند که دولتی تندرو و افراط‌گراست، علیه مسلمانان این کشور مرتکب ظلم می‌شود.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: توصیۀ ما به رهبران سیاسی هند آن است که بر دولت این کشور فشار بیاورند تا اجازه ندهد مسلمانان هند با مشکلات مواجه شوند و آزادی دینی و حقوق انسانی آنان پایمال شود، زیرا این اقدامات به تاریخ هند ضربه می‌زند.

مولانا عبدالحمید در پایان مسلمانان هند را نیز به «خویشتنداری»، «رعایت اصل مسالمت‌زیستی اسلامی» و «رعایت جانب احتیاط» توصیه کردند.

درباره m.s.malkraisi

پیشنهاد ما به شما

تصادف یک دستگاه خودرو پژو با موتور سیکلت در محور اسپکه یک مصدوم برجا گذاشت

بر اثر تصادف یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴۰۵ با موتور سیکلت در محور اسپکه …