چهارشنبه , می 18 2022

گزارشی در خصوص فقرمنجر به کار اجباری دانش آموزان کودک در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری حال وش _ امروز شنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۰، دانش آموزان و کودکان بی بضاعت با سنین ۱۲ و یا ۱۳ سال در منطقه حاجی آباد و سایر مناطق استان سیستان و بلوچستان بعضا به خاطر فقر ملزم هستند برای امرار معاش خو د و خانواده‌هایشان به ناچار باید کار کنند.

به گزارش خبرگزاری حال وش به نقل از ایلنا ، امروز شنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۰، شهرستان میرجاوه واقع در منطقه مرزی ایران در فاصله ۵۰۰ متری با پاکستان است که روستاهای متعددی را شامل می شود. اما نکته مهم در این مناطق فقر بیش از حد خانواده ها و اجبار کودکان به کار یعنی کودکان پس از،اتمام ساعات کلاس و یا حتی به علت فقر و عدم توانایی پرداخت هزینه های تحصیل به اجبار باید کار کنند آن هم در مشاغل کاذب و پر خطر .

بر پایه این گزارش ، محمدرضا سالارزهی، مدیر مدرسه پسرانه ابتدایی حاجی آباد از توابع استان سیستان و بلوچستان درباره تعداد دانش آموزان این مدرسه و دانش آموزانی که در کنار درس مجبور به اشتغال هستند، گفت: «ما در شیفت صبح این مدرسه ۷۰۰ دانش آموز و در شیفت بعد از ظهر ۳۰۰ دانش آموز داریم.تعداد جمعیت هر کلاس هم به ۵۵ دانش آموز می‌رسد.»

این مدیر مدرسه در پاسخ به این سوال که چه میزان دانش آموز شاغل دارید؟ گفت: «اکثر دانش آموزان ما در این مدرسه شاغل هستند. بعد از اینکه شیفت صبح تمام می‌شود و من می‌خواهم از محل فلکه کارگر تا سر بلوار کشاورز بروم همه مرا صدا می‌کنند و سلام می‌دهند، چون اکثر آن‌ها دانش آموزان مدرسه خودمان هستند که بعد از مدرسه در کارگاه‌های همین مسیر کار می‌کنند و اینجا در رنج ۱۲ تا ۱۵ سال دانش آموز داریم و بیشتر از این سن را نمی توانیم پذیرش کنیم .

فقر و محرومیت از حقوق شهروندی و خدمات اجتماعی در حالی در شهرهای ایران و مخصوصا سیستان و بلوچستان رو به گسترش فراینده ای است که ایران از جمله کشورهای سرشار از منابع، معادن غنی وظرفیت های ‌ شغلی و اقتصادی بسیار زیادی است.

درباره shirani

پیشنهاد ما به شما

تصادف یک دستگاه خودرو پژو با موتور سیکلت در محور اسپکه یک مصدوم برجا گذاشت

بر اثر تصادف یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴۰۵ با موتور سیکلت در محور اسپکه …