چهارشنبه , می 18 2022

اتحاد ایل شه بخش نیروهای نظامی را از تصمیم خود منصرف کرد

اختصاصی/ بنا بر اطلاعاتی که به خبرگزاری حال وش رسیده است شب گذشته ۷ دیماه نیروهای نظامی حکومت قصد انجام یک پاتک گسترده جهت پاکسازی مناطق غرب زاهدان را داشتند که با اتحاد ایل شه بخش از تصمیم خود منصرف شدند.

شب گذشته پس از آنکه نیروهای سپاه پاسداران طی یک حمله پهپادی در دشت سمسور فردی به نام “مهراب شه بخش” را به قتل رساندند. نیروهای نظامی استان سیستان و بلوچستان و استان کرمان تحرکات گسترده ای را در مناطق غربی زاهدان انجام دادند که طی آن دهها دستگاه خودرو و ادوات نظامی به مناطق غرب زاهدان اعزام شد که در نتیجه آن مسیرهای مناطق “سرجنگل، دومگ، شورو، گلوگاه و چاه رحیم” مسدود گردید.
تمام این نواحی محل سکونت ایل بزرگ شه بخش (سمالزهی) میباشد.

حکومت بصورت رسمی درباره تحرکات نظامی خود در این نواحی اظهار نظری نکرده است اما مردم این مناطق این تحرکات را تلاشی برای آغاز یک پاکسازی گسترده میدانند.
از سوی دیگر بنا بر اطلاعاتی که به خبرگزاری حال وش رسیده است حکومت از بزرگان منطقه درخواست کرده که جنازه مهراب شه بخش را به آنها تحویل بدهند. اما این درخواست با مخالفت مردم و نهایتا مقاومت مسلحانه آنها روبرو شده است.
مجموعه این دلایل که شامل قتل یک شهروند بلوچ به نام مهراب شه بخش، تلاش حکومت برای منع تدفین مقتول، و اعزام گسترده نیروهای نظامی به نواحی متعلق به این ایل باعث بروز یک اتحاد قوی بین اهالی این نواحی شده است.

بنا بر اطلاعاتی که منابع حال وش به به ما ارسال کرده اند. “چندصد مرد مسلح” در مراسم تدفین مهراب شه بخش حضور داشته اند و برای “جلوگیری مسلحانه از ورود نیروهای اعزامی به نواحی خود” اعلام آمادگی کرده اند.

قابل توضیح است نواحی مورد اشاره بعلاوه بخش هایی از رودماهی در سالهای پیش از ۱۳۸۸ مناطق ممنوعه بوده اند و نیروهای نظامی بجز از سپاه پاسداران حق حضور در این نواحی را نداشته اند.
در طول چند دهه گذشته درگیری های خونین و گسترده ای بین مردم و نیروهای نظامی حکومت بوقوع پیوسته است. که از بین آنها درگیری اشخاصی همچون (درا شه بخش و خدابخش شه بخش) در سرجنگل و دومگ در ضمن خونین بودن دارای گستردگی قابل توجهی بوده است.

درباره haalvsh

پیشنهاد ما به شما

خیابانهای ایرانشهر محل انباشت زباله و پسماندههای این شهر شده اند

اختصاصی/ انباشت زباله ها سبب نارضایتی مردم از وضعیت آزاردهنده خیابان‌های شهرستان ایرانشهر شده است. …